Kim jest doradca biznesowy?

Z pewnością wielu z was słyszało kiedyś o osobie doradcy biznesowego (nazywanym również konsultantem lub coach’em biznesowym). Pierwsze skojarzenie może być różne, że jest to ktoś związany z marketingiem, finansami lub bankowością. Czasem mylony jest z doradcą kredytowym lub brokerem giełdowym. Kim właściwie jest doradca biznesowy?

Myślę, że nazwanie doradcy biznesowego “człowiekiem renesansu” nie jest błędne. Osoba taka powinna mieć wiedzę na temat wszystkich (lub większości) dziedzin, które ściśle wiążą się z prowadzeniem firmy. A więc finanse, rachunkowość, znajomość księgowości oraz prawa to podstawa. Do tego powinny być znajomość branży, marketingu i wskazane, jeśli to wszystko uzupełnia intuicja i zdolność przekazywania wiedzy.

Myślisz, że to za dużo dla jednego człowieka? Nic bardziej mylnego! Wszystkie te dziedziny się ze sobą ściśle łączą. Bycie “przedsiębiorczym” to poszukiwanie rozwiązań, nowych ścieżek, wdrażanie pomysłów w życie, umiejętność zarządzania finansami, ludźmi i projektami jednocześnie.

Czym się zajmuje doradca biznesowy?

W totalnym skrócie: rolą doradcy jest pomoc w lepszym działaniu firmy. Brzmi banalnie, prawda?

W rzeczywistości ten proces jest skomplikowany i wymaga pewnych umiejętności. Doradca analizuje “na chłodno” działania firmy, obejmujące finanse, wizerunek firmy, relacje, podział obowiązków, czasem wprowadza ulepszenia w procesach produkcji czy świadczonej usługi. Tylko holistyczne spojrzenie na działania firmy, do tego absolutnie pozbawione sentymentów i prywaty, może pomóc w odnalezieniu błędów i opracowania sposobu naprawy ich.

W pierwszej kolejności doradca sprawdza dochody i określa rentowność firmy. Tu przydaje się wiedza z zakresu księgowości i finansów. Następnym krokiem jest zbadanie procesów zachodzących w firmie, wyszukanie błędów w ofercie lub usłudze, opracowanie pomysłu na poprawę działania.

Nasze doradztwo wyróżnia się na tle innych, bo zagłębiamy się w strefy, które inni omijają.

Są to choćby relacje między personelem, projekt budowania marki, szkolenia dla personelu (szczególnie dla sprzedawców). Skupiamy się również na niestandardowym poszukiwaniu klientów. Wspiera nas zespół ciekawych osób mających doświadczenie w wielu dziedzinach.

Zobacz czym są biznesowe rewolucje!

Doradca biznesowy potrafi znaleźć nowe kierunki działania i sprawić, że firma będzie lepiej funkcjonować, a co za tym idzie – więcej zarabiać.

Person Holding Document Papers

Jakie cechy musi mieć doradca biznesowy?

Wspomniana wcześniej wszechstronność to bardzo ważna cecha. Doradca musi potrafić połączyć analizę z rzeczywistością. Do tego pożądane jest kreatywne podejście do tematu marketingu, trochę wiedzy psychologicznej, znajomość klienteli i rynku, śledzenie trendów. Ale to połowa sukcesu. Na drugą połowę składają się umiejętność przekazania swojej wiedzy klientowi oraz komunikatywność.

Nie każdy doradca ma doświadczenie w biznesie. Nie każdy też odniósł spektakularny sukces. Niektórzy owszem, dzielą się swoją wiedzą, inni zaś działają intuicyjnie lub w oparciu o własne doświadczenia (te dobre i te złe). Doradcę biznesowego można porównać do trenera sportowego: ma intuicję, potrafi motywować i zna się na rzeczy.

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy biznesowego?

W biznesie nie można się kierować sentymentem. Sentyment nie zapłaci za prąd. Często właściciele małych firm boją się podejmowania ryzykownych decyzji, martwiąc się o to, “co ludzie powiedzą” lub tkwią w bezpiecznym (ich zdaniem) miejscu, nie ryzykując zmian. Doradca biznesowy patrzy na firmę analitycznie. Wskazuje błędy, których właściciel czy kadra nie zauważają.

A to wszystko po to, żeby zarabiać!

Czasem firma ma świetny potencjał, rewelacyjne zaplecze, nietuzinkową usługę lub pomysły, których brakuje konkurencji. Pomimo to, nie prosperują tak, jakby tego chcieli. I wtedy właśnie doradca biznesowy daje wiatr w żagle i pomaga rozkręcić biznes.

Prowadzenie działalności gospodarczej nie musi być tak ciężkie, jak się powszechnie o tym mówi. Fakt, mamy jedno z najbardziej skomplikowanych w Europie praw podatkowych, ale od tego ma się księgowych! Drodzy przedsiębiorcy! Nie bójcie się doradców podatkowych, nie bójcie się korzystać z wiedzy specjalistów w swoich dziedzinach. To nie wstyd się przyznać, że czegoś się nie wie. To normalne, że czasem się zdarza popaść w długi przez błędne decyzje. Najważniejsze, żeby się podnieść i działać dalej!

Słowo od autora: moją misją jest pomaganie szczególnie mikro i małym firmom. Wiem z własnego doświadczenia, jak trudno jest utrzymać dobrze prosperujący biznes, nie mając do tego serca i odwagi, by poprosić o pomoc. W Polsce co roku zamyka się mnóstwo małych firm, bo nie są rentowne lub ich właściciele nie mają pomysłu, zapału, predyspozycji. A to właśnie my, drobni przedsiębiorcy w znacznej części wpływamy na wielkość PKB, z naszych podatków opłacane są lokalne inwestycje, jak naprawy dróg czy rozwój placówek młodzieżowych. Pomagam też niedoświadczonym przyszłym przedsiębiorcom zacząć przygodę z biznesem. Jeśli czujesz, że w twojej firmie jest coś nie tak, obroty spadają, klienci nie wracają i tak dalej, dobrą decyzją będzie skontaktowanie się z MegaMali. Szczególnie, że pierwsza rozmowa jest bezpłatna. Więc, skoro to cię nic nie kosztuje, to na co czekasz..?

Napisz do mnie e-mail biuro@megamali.pl lub skorzystaj z formularza.

Pomagamy również przyszłym przedsiębiorcom zacząć przygodę z własnym biznesem.

Na początek sprawdź: Co robić, żeby firma przynosiła zyski?

Podobne wpisy