Czy branża budowlana jest dochodowa?
Z początkiem każdego roku spływają dane z GUS i na ich podstawie można dokonać istotnych analiz, które pomagają w podjęciu wielu decyzji. Szczególnie tych zawodowych.
Udział branży budowlanej w rynku w latach 2019-2023 wzrósł o 15% i w poprzednim roku obejmowała prawie 15% wszystkich mikroprzedsiębiorstw.
Co ciekawe, w „budowlance” są jedne z wyższych wynagrodzeń (przeciętne wynagrodzenie w 2024 roku było niemal równe średniej krajowej). Notowany jest ciągły rozwój a mimo to nadal są braki kadrowe – od długiego czasu poszukiwani są pracownicy fizyczni (nawet bez kwalifikacji lub do przyuczenia) i proponowane są im wyższe wynagrodzenia, niż w branżach takich jak handel czy produkcja.
Nowe budynki wciąż powstają, szczególnie na obrzeżach miast (coraz bardziej popularne zamknięte osiedla) czy ścisła zabudowa wielorodzinna w miastach. Wprawdzie spadła ilość powierzchni mieszkaniowych oddanych do użytku w pierwszym półroczu 2024r (rynki pierwotne) ale wzrosła liczba sprzedanych nieruchomości na rynku wtórnym. W związku z tym małe firmy remontowe zatrudniające do 9 osób, mówiąc potocznie, mają ręce pełne roboty.
Czy branża budowlana jest opłacalna?
Czy własna działalność w budowlance zapewnia stały i relatywnie wysoki dochód?
Odpowiedź brzmi – tak, ale to zależy od wielu czynników.
Jak przy każdej działalności, należy stworzyć biznesplan by określić, czy dana firma będzie przynosić zyski, w jakim wymiarze i jakie jest ryzyko straty. Ważna jest dobrze oszacowana cena usługi, przy której ustalaniu należy pamiętać o takich składowych, jak:
- czas wykonanej pracy / roboczogodzina
- podatki, ZUS, wynagrodzenia pracowników
- zużyte materiały i ich dostawa
- koszty dojazdu
- media (prąd, opłata za lokal, dzierżawa sprzętu)
- amortyzacja i eksploatacja maszyn
- wszelkie dodatkowe koszty jak odzież ochronna, abonamenty, kursy, certyfikaty
Dodatkowo powinno się zostawiać bufor finansowy na nieprzewidziane wydatki, takie jak naprawa maszyn, opóźnienia w pracach czy chorobowe pracowników.
Wszystko to winno być ujęte w odpowiedniej formie opodatkowania – konsultacja z doradcą podatkowym lub dobrym księgowym powinna być jedną z pierwszych rzeczy, które powinno się zrobić PRZED otworzeniem działalności. Odroczone terminy płatności, opóźnienia w dostawach towarów czy choroba pracownika nie będą przeszkodą, jeśli zlecenie jest dobrze zaplanowane, opracowane i przemyślane.
Dochody firm budowlanych mogą być wysokie (porównując je z zarobkami firm handlowych), jeśli spełni się szereg warunków.
Jakie warunki musisz spełnić otwierając firmę budowlaną?
Pierwsza i najważniejsza rzecz to umiejętności oraz wiedza – bez tego otwieranie firmy budowlanej i przyjmowanie zleceń mija się z celem. Nawet zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników nie zapewni sukcesu, jeśli właściciel nie jest w stanie kontrolować wykonanych robót, planować zakupów i pilnować terminów. Roboty budowlane, nawet drobne, wymagają wiedzy z podstaw prawa budowlanego, materiałoznawstwa, dobrej komunikacji z projektantami i inwestorem. Ważne są też zdolności organizacyjno-przywódcze, których brak w biznesie jest dużym utrudnieniem.
Druga istotna rzecz to narzędzia. Bez nich wykonanie pracy się nie obejdzie. Ich zakup jest dużym kosztem na początek, z biegiem czasu należy je serwisować, naprawiać itd. Jeśli się nie dysponuje odpowiednim budżetem, można na początku niektóre narzędzia wypożyczać (na przykład zagęszczarki, rusztowania, młoty czy osuszacze). Warto przypomnieć, że odpowiednia forma opodatkowania pozwala na ujęcie narzędzi w koszty – koniecznie skonsultuj się ze swoim księgowym by to ustalić!
Trzecim czynnikiem wpływającym na wielkość dochodów jest umiejętność pozyskania klienta. Wiadomo, że najlepszą reklamą jest polecenie, ale zanim zdobędziesz klientów drogą pantoflową, musisz najpierw zainwestować w reklamę. Coraz popularniejsze są serwisy do poszukiwania zleceń, jak choćby Oferteo, czy serwisy ogłoszeniowe, na których można umieszczać ogłoszenia odpłatnie.
Oczywiście reklama to nie wszystko. Musisz klienta przekonać, że warto podjąć z tobą współpracę a twoja usługa jest warta swojej ceny. W rozmowie wykaż się znajomością tematu, pokaż zdjęcia realizacji, certyfikaty ze szkoleń, podpowiedz pewne rozwiązania itp. Jeśli nie potrafisz rozmawiać z klientami, oddeleguj do tego kogoś, komu ufasz lub skorzystaj z dostępnych kursów poprawy komunikacji.
Jest jeszcze coś, co wpływa na to, czy firma będzie dochodowa – terminowość i słowność. Jeśli relacje zleceniodawca-zleceniobiorca są poprawne, nie ma zbędnego przesuwania terminów, oszukiwania na materiałach, źle wykonanych prac bez chęci ich poprawy, praca jest estetyczna i wykonana zgodnie z ustaleniami – klient z pewnością poleci usługę swoim znajomym oraz pozostawi dobrą opinię*
*Przez kryzys bezrobocia na przełomie stuleci, nastąpił istny wysyp firm remontowo-budowlanych, składających się głównie z niewykwalifikowanych pracowników, często członków rodziny i znajomych. Firmy te (często nierejestrowane), ze względu na dużą konkurencję walczyły o klienta niską ceną, ale już niekoniecznie dobrze wykonaną pracą. Proces ten trwał wiele lat, budując złe doświadczenia i wiele stereotypów odnośnie budowlańców. Oszukani i niezadowoleni klienci nie mieli wielu kanałów do ostrzeżenia kogoś przed działaniem nieuczciwej firmy. Dziś, w dobie ogólnodostępnego internetu, przepływ informacji jest tak szybki i prosty, że złe opinie rozchodzą się błyskawicznie i nie giną. Dzięki temu nieuczciwe firmy mogą być w szybki sposób zweryfikowane przez potencjalnych klientów. Wybór często dokonywany jest na podstawie opinii w internecie (zarówno google jak i media społecznościowe). Dlatego jeśli planujesz działalność, zadbaj o widoczność w sieci oraz o to, by zadowoleni klienci dzielili się rzetelnymi opiniami na temat twojej pracy.
Podsumowując:
Rynek budowlany jest specyficzny, wymaga nakładów i dobrego planowania. Jest dynamiczny i ciągle się rozwija, co pokazują raporty finansowe oraz statystyki z ostatnich lat. Największym zagrożeniem dla branży są zatory finansowe (brak płynności przy odroczonych płatnościach) oraz źle realizowane przetargi, w których kary za opóźnienia czy koszty poprawek potrafią doprowadzić firmy do upadku. Dobrze więc, czy to w małych czy wielkich firmach, konsultować umowy z prawnikami, finanse z księgowymi a projekty z inżynierami. Nie wstydem jest pytać, szczególnie, gdy chodzi o nasze finanse oraz przyszłość.
Jeśli myślisz nad otwarciem własnej firmy ale potrzebujesz wsparcia merytorycznego – zapraszam do kontaktu. MegaMali oraz Stowarzyszenie W Niewielkim Mieście zapraszają na bezpłatne konsultacje dla osób planujących własny biznes.
#biznes #firma #analiza #budownictwo #konsultacje #Pabianice #wNiewielkimMiescie